LO i Oslo krever helhetlig byutvikling som ivaretar næringsliv og arbeidsplasser


Uttalelse vedtatt på LO i Oslos årsmøte 19. april 2010


Oslo er i vekst, antall innbyggere forventes å øke med 145 000 fram til 2025. Oslo har de siste 15 årene bygget ned ca 1000 produksjonsarbeidsplasser årlig. Innbyggerne trenger både transport og trygge arbeidsplasser. Arbeidsløsheten i Oslo er høyere enn landssnittet og krever utvikling og nyskaping av et mangfold av arbeidsplasser. Det trengs tilgang på hensiktsmessige arealer for å gjenvinne en høy grad av sysselsetting. Andre viktige strategier er å gjøre fagopplæringen mer fleksibel og styrke samarbeidet mellom skole- og næringsliv.

Politikerne må gi rammebetingelser som ivaretar arbeidsplasser i tillegg til å legge til rette for boliger og rekreasjon. Tiltak som reduserer transportbehovet og bidrar til å utvikle arbeidsplasser må derfor i større grad inngå i Oslos helhetlige byutviklingsstrategi. Det må legges opp til buffersoner rundt eksisterende arbeidsplasser og ved eventuelle omreguleringer fra næringseiendom må tilsvarende arealer finnes som erstatning.

Planprogram for Breivoll/Alnabruområdet inneholder mange muligheter. Vi mener at nye T-baneforbindelser, fortrinnsvis under bakken, og ny kombinert jernbane- og T-banestasjon på Breivoll, må prioriteres for å styrke kollektivløsninger i og gjennom Groruddalen. Det er også positivt at planarbeidet gir konkrete forslag til lokk/tunnelløsninger for E6. Vi mener at Alnabruområdet mellom E6 og Østre Akervei må videreutvikles som næringsområde med mange arbeidsplasser og derfor egner seg dårlig som boligområde. LO i Oslo krever å få utredet konkret rundt de 120 000 arbeidsplasser planleggere antyder at Groruddalen har potensial for, mens en ennå har arealer som egner seg for næring. Stubberudfeltet er et slikt område der kommunen kan bruke sitt eierskap aktivt.

LO i Oslo mener prinsipielt at det må vurderes fortetting i bydeler på vestkanten der arealene er større og fortetting kan medvirke til bedre kollektivløsninger. Det er urealistisk at Groruddalen kan ta imot så stor andel av fortettingen i Oslo som det legges opp til da dette går på bekostning av arealbalansen.